Najnowsze porady

Co ukrywają przed nami lobbyści koncernów samochodowych?

RS4158_dreamstime_4026631Powszechnie wiadomo, że wielkie koncerny samochodowe największe pieniądze zarabiają nie na sprzedaży samych samochodów, a oryginalnych części do nich. Dlatego nie znajdziemy na rynku aut bezawaryjnych. Do tego dochodzi kwestia serwisowania. Czy aby na pewno, chcąc utrzymywać prawo do gwarancji naszego auta, musimy serwisować je w ASO?

Czytajmy przepisy

Od wielu lat na rynku toczy się wojna pomiędzy ASO a niezależnymi warsztatami samochodowymi o kwestie gwarancyjne. Już prawie 4 lata temu weszły w życie przepisy unijne, regulujące ten spór, a dalej niewielu kierowców jest ich świadomych.

Rozporządzenie Komisji Europejskiej 461/2010 tzw. BER 330/2010 oraz MVBER 461/2010 (odsyłamy po więcej informacji na: http://moto.wp.pl/kat,1035805,title,Obowiazek-serwisowania-aut-na-gwarancji-w-ASO-prawda-czy-mit,wid,16199354,wiadomosc.html?ticaid=112e5f)świadczy o tym, że klient w okresie, kiedy jego pojazd obowiązuje gwarancja, ma prawo do serwisowania auta zarówno w serwisie autoryzowanym jak i w warsztacie niezależnym. Oznacza to, że kiedy postanowimy obowiązkowego przeglądu naszego auta dokonać w warsztacie niezależnym, nasz serwis autoryzowany nadal ma obowiązek honorować nasze wszelkie zastrzeżenia objęte gwarancją.

Wyjątek

Jedynym odstępstwem od tej reguły będzie sytuacja, w której przegląd naszego auta został dokonany przy użyciu wadliwych części, bądź też jego naprawa została przeprowadzona nieprofesjonalnie. Wtedy ASO będzie miało prawo do odmowy przyjęcia naszego auta na zasadach gwarancyjnych a odpowiedzialnością za źle przeprowadzony przegląd będziemy musieli obarczyć właściciela warsztatu, w którym został on dokonany. Pamiętajmy, że w takich sytuacjach ratować nas może wykupione wcześniej autocasco.

Nie dajmy się oszukać

W codziennym życiu niewielu z nas zastanawia się w oparciu o jakie przepisy prawa funkcjonuje. Przez nieznajomość wyżej opisanych przepisów wizyty w ASO często kończą się bolesnym uszczupleniem naszego portfela, a dilerzy samochodowi ciągle straszą nas rygorystycznymi warunkami gwarancyjnymi. Nie dajmy im się naciągnąć i bądźmy przygotowani do merytorycznej dyskusji mając argumenty poparte przepisami.

Pracuje w branży ubezpieczeniowej, interesuje się motoryzacją. Większość wolnego czasu spędza w garażu, ale nie przy samochodach, a przy perkusji.

07:07 | przez Tomek