Najnowsze porady

Stare auta, czy warto rezygnować z AC?

RS4160_dreamstime_6028776Jesteś właścicielem auta, które ma powyżej 10 lat i zastanawiasz się, czy jest sens wykupić AC? Zastanawiasz się, czy nie będzie to wyrzucenie pieniędzy w błoto? Na wielu forach internetowych można znaleźć tego typu dyskusje kierowców.

Czy warto?

Zdaniem wielu nie, nie warto jest wydawać pieniędzy na autocasco dla starszego auta. Dlaczego? W ich opinii niska wartość rynkowa sprawia, że uważają to za bezsensowny wydatek, wiadomo, że auto jest stare i być może nie do końca sprawne. Jednak nie zmienia to faktu, że w przypadku zepsucia auta lub wypadku, naprawa może okazać się bardzo kosztowna, chyba, że poświęcimy czas na szukanie tanich i używanych części. Wiadomo, że nie każdemu kierowcy będzie chciało się wydać horrendalną kwotę na naprawę lub spędzać wiele godzin w Internecie w poszukiwaniu tańszych części.

Trudna sprawa

Kiedy już zdecydujemy się na zakup AC dla naszego leciwego samochodu możemy napotkać problemy. Są ograniczenia wiekowe dotyczące „wstępu” do ubezpieczenia AC, przedział ten waha się od 10 do 15 lat w zależności od ubezpieczyciela. Dotyczy to leciwych aut, których właściciele chcą je ubezpieczyć po raz pierwszy, bo np. zakupili stare używane auto, nie będące w ten sposób wcześniej zabezpieczone. Łatwiej jest z kolei przedłużać ofertę AC z roku na rok, jeśli jesteśmy lojalnym klientem.

W połowie drogi

Czymś, co może zadowolić niektórych kierowców jest oferowana przez ubezpieczycieli polisa AC Mini. Jest ona połowę tańsza od zwykłego pakietu AC, a jej zakres jest ograniczony tylko do szkody przekraczającej 70% wartości samochodu lub jego kradzieży.

Szeroka skala

Auta w przedziale 11-15 lat od daty pierwszej rejestracji to w Polsce zdecydowana większość. Liczba ta oscyluje w okolicach 5 milionów samochodów. Na zakup autocasco decyduje się jednak niewielka liczba kierowców. Jest to mniej niż 1/3 ogółem ubezpieczonych. Jakie są tego powody? Być może brak oferty ubezpieczycieli, która satysfakcjonowałaby posiadaczy starszych aut lub przekonanie, że taki samochód nie jest tego wart. Z pewnością oba te powody znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Pracuje w branży ubezpieczeniowej, interesuje się motoryzacją. Większość wolnego czasu spędza w garażu, ale nie przy samochodach, a przy perkusji.

12:56 | przez Tomek