Najnowsze porady

Rynek leasingowy w Polsce

Leasing to prawie tak popularny sposób finansowania inwestycji, jak kredyt. To jedna z tych usług finansowych, które z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Jak obecnie prezentuje się krajowy rynek usług leasingowych i jakie były jego początki? 

Podstawy prawne

Na czym dokładnie polega ta forma finansowania inwestycji? Leasingobiorca przez cały okres trwania umowy korzysta z rzeczy będącej własnością leasingodawcy, przekazując mu opłaty leasingowe. Jakie przedmioty mogą być objęte tym rodzajem finansowania? Właściwie wszystkie dobra trwałe, zarówno nowe jak i używane.

Mogą to więc być samochody osobowe i ciężarowe, maszyny, całe linie produkcyjne, sprzęty biurowe, czy komputerowe. Możliwości są bardzo różnorodne, wszystko zależy od specyfiki działalności danej firmy. Dlaczego leasing jest bardziej atrakcyjny od kredytu? Leasingobiorca może wliczyć płacone przez siebie raty w koszty uzyskania przychodu, dzięki czemu uzyskuje możliwość finansowania z zysku jeszcze przed opodatkowaniem. Z możliwości tej chętnie korzystają zwłaszcza właściciele małych i średnich przedsiębiorstw.

Rynek leasingu w Polsce

flaga polskaPoczątek jego funkcjonowania datuje się na rok 1989, kiedy to w Polsce rozpoczęły się przemiany ustrojowe. W 2013 roku firmy leasingowe sfinansowały inwestycje na przeszło 35 miliardów złotych. Świadczy to o dynamicznym rozwoju tego sektora usług finansowych- wzrost w stosunku do roku 2012 wyniósł 13%.

W sektorze nieruchomości najwięcej zasobów finansowych, bo aż 28 milionów złotych przeznaczono na budowę hoteli i obiektów rekreacyjnych. Jedynie milion złotych mniej wydano na budynki przemysłowe. Kwotą 24 milionów dofinansowane zostały obiekty handlowe i usługowe, a 14 milionów przeznaczono na obiekty biurowe.

Rynek leasingu ruchomości zdominowany jest przez leasing pojazdów – z tego źródła sfinansowano ich zakup na kwotę aż 61 milionów złotych. Połowę mniej wydano na maszyny i urządzenia. Relatywnie niewielkie środki, bo po 2 miliony wydano w obszarze IT oraz samolotów, statków i kolei.

Przyglądając się prognozom gospodarczym na rok 2015 można założyć, że rynek leasingu w Polsce w dalszym ciągu będzie przeżywać rozkwit. To dobra wiadomość dla osób prowadzących małe i średnie przedsiębiorstwa, bo to właśnie one najchętniej korzystają z tej formy finansowania inwestycji. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się wśród firm transportowych, przemysłowych i budowlanych.

Banki przyjazne leasingobiorcom

Przyglądając się statystykom za pierwszą połowę 2013 roku można zauważyć, że firmy leasingowe podpisywały największą liczbę umów na finansowanie zakupu pojazdów. W pierwszej piątce, jeśli chodzi o liczbę przyznanych leasingów znalazły się Europejski Fundusz Leasingowy S.A, Raiffeisen Leasing Polska S.A, Getin Leasing S.A, Volkswagen Leasing S.A oraz BRE Leasing Sp. z o.o.

Pracuje w branży ubezpieczeniowej, interesuje się motoryzacją. Większość wolnego czasu spędza w garażu, ale nie przy samochodach, a przy perkusji.

10:48 | przez Tomek