Najnowsze porady

Prawo jazdy 2017 – będą nowe przepisy dla młodych kierowców

Od przyszłego roku, świeżo upieczonych kierowców będą obowiązywały nowe przepisy, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Jakie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy?

Dłuższy okres próbny

Każdego, kto uzyska prawo jazdy po 1 stycznia przyszłego roku, będzie już dotyczyło nowe prawo. Zgodnie z nim, kierowców będzie obowiązywać 2 letni okres próbny. Wiążę się to z dodatkowymi ograniczeniami. Na początku, przez 8 miesięcy, maksymalna dozwolona prędkość jazdy będzie dla nich wynosiła:

* 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych,

* 50 km/h w terenie zabudowanym,

* 80 km/h w terenie niezabudowanym.

Obowiązkowe szkolenia

Nowelizacja ustawy obliguje młodych kierowców do udziału w szkoleniach, które odbędą się między 4 a 8 miesiącem od dnia, w którym uzyskali oni prawo jazdy. Szkolenie teoretyczne będzie miało miejsce w WORD, a część praktyczna będzie się odbywać w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Nie wiadomo dokładnie jaka będzie cena szkoleń, ze wstępnych informacji wynika jednak, że kursy mają łącznie kosztować ok. 300 zł i trwać 3h. Nowe prawo będzie obowiązywało wszystkich, którzy odbiorą prawo jazdy w przyszłym roku, łącznie z osobami, które musiały ponownie przystąpić do egzaminu z powodu utraty uprawnień. Nawet jeżeli wcześniej przez lata posiadały prawo jazdy, będą je obowiązywały te same przepisy.

Zwiększone koszty dla świeżo upieczonych kierowców

Młodzi kierowcy będą musieli liczyć się z jeszcze większymi wydatkami. Do tej pory trzeba było płacić za kurs, egzamin i wyrobienie dokumentu, niedługo dojdą do tego jeszcze koszty obowiązkowych szkoleń. A jeśli ktoś zechce do tego posiadać własny samochód, musi też pamiętać, żeby do jego ceny doliczyć koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC. Choć jego posiadanie jest obligatoryjne, niektórzy kierowcy wolą zaoszczędzić na jego wykupieniu. Nie jest to dobry pomysł – mandat za sam brak OC jest wysoki, ale będzie jeszcze większy, jeśli zostanie to odkryte przy okazji innego przewinienia, np. przekroczenia prędkości. Wiele firm oferuje obecnie całkiem korzystne oferty dla świeżo upieczonych kierowców, np. Link4. Zakup OC nie musi być więc zbyt dużym wydatkiem. Poza tym, wysokość ubezpieczenia zależy też od innych czynników, m.in. rodzaju pojazdu i jego wieku. Warto wziąć to pod uwagę przy zakupie samochodu.

Pracuje w branży ubezpieczeniowej, interesuje się motoryzacją. Większość wolnego czasu spędza w garażu, ale nie przy samochodach, a przy perkusji.

12:09 | przez Tomek