Najnowsze porady

OC a wypadek na drodze

kolizjaWypadek na drodze może przydarzyć się każdemu, niezależnie od stażu za kółkiem. Nie jest powiedziane, że sprawcą musisz być akurat Ty. Wracasz sobie spokojnie z pracy, za oknem już ciemno, pogoda również nie dopisuje… chwila nieuwagi ze strony kierowcy, który powinien ustąpić Ci pierwszeństwa i kolizja gotowa. Nie będziemy wnikać w tłumaczenia sprawy wypadku, wiadomo, że wina ewidentnie należy do niego. Problem jest taki, że kierowca nie posiada ważnego ubezpieczenia OC. Co teraz?

Zatrważające statystyki

Według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w Polsce obecnie jeździ około 250 tysięcy kierowców nie posiadających polisy OC, która jest przecież obowiązkowa dla każdego posiadacza samochodu. Jeśli taki kierowca spowoduje wypadek, to ofiara otrzyma zadośćuczynienie od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Sprawca będzie musiał zapłacić bardzo wysoką karę, mandat i oddać odpowiednią kwotę do UFG. Średnio wynosi ona aż 9 tysięcy złotych, aczkolwiek istnieją rekordziści, którzy mają do spłaty nawet 1,5 miliona złotych! W przypadku kolizji większej niż stłuczka na parkingu, osoba będąca jej sprawcą, która nie posiada OC, musi liczyć się ze zwrotem kosztów za naprawę samochodu, pokryć sumę niezbędną na leczenie ofiary, wypłacić odszkodowanie za jej kalectwo lub śmierć oraz w przypadku większego uszczerbku na zdrowiu, pokrywać koszty dożywotniej renty.

 Sprawy toczą się przez lata

W ubiegłym roku UFG wystąpił o zwrot kwoty odszkodowania za 19 400 wypadków spowodowanych przez kierowców nie posiadających OC. Zazwyczaj są to mężczyźni w wieku 18-25 lat, bezrobotni lub pracujący dorywczo, będący posiadaczami sprowadzanych z zagranicy, starych samochodów marki Fiat lub Opel. Całkowita suma należności wynosi prawie 28,4 mln złotych, co stanowi kwotę o 5 mln zł wyższą w porównaniu z rokiem poprzednim! Sprawy założone przez UFG mogą toczyć się przez lata, a średnio udaje się odzyskać pieniądze z około 40% z nich. Brakująca suma jest pobierana od ubezpieczycieli, a składają się na nią m.in. składki uczciwych kierowców oraz kary za nieważne OC.

Niektórzy kierowcy wciąż wolą ryzykować, pomimo że koszt OC zazwyczaj nie przekracza 800zł i wydatek ten musimy ponieść zaledwie raz w roku. Warto dodać, że jest to ubezpieczenie obowiązkowe, a za jego brak grożą wysokie kary pieniężne. Polisa OC to nasze zabezpieczenie w razie wypadku, dlatego warto pamiętać o jej regularnym odnawianiu. Bądźmy fair wobec innych kierowców.

Pracuje w branży ubezpieczeniowej, interesuje się motoryzacją. Większość wolnego czasu spędza w garażu, ale nie przy samochodach, a przy perkusji.

07:33 | przez Tomek