Najnowsze porady

Nieokiełznana natura vs. nasze mienie

powódźW dzisiejszych czasach pogoda jest dość nieprzewidywalna. Niespotykany wcześniej grad wielkości piłek tenisowych czy bardzo silne, czasem huraganowe wiatry zdarzają się nawet w Polsce. Takie warunki atmosferyczne nie pozostawiają bez skazy naszych domów, samochodów czy innego mienia. Podpowiemy Wam, jak uchronić się przed szkodami, które mogą być bardzo dotkliwe dla portfela.

Roztopy i ulewy

Wraz z nadejściem wiosny w ostatnich latach w naszym kraju zdarzały się liczne powodzie. Niejeden raz mogliśmy  zobaczyć w telewizji krajobraz po przejściu takiego kataklizmu. W ciągu kilku godzin ludzie tracili dosłownie wszystko – swoje mieszkania, samochody, zwierzęta hodowlane, uprawy rolne.

Co zrobić w sytuacji, gdy podczas powodzi nasze auto zostanie zalane? Czy ubezpieczenie pokryje szkody? Wszystko zależy oczywiście od tego, czy mamy wykupione autocasco i czy w jego zakres wchodzi również ubezpieczenie od tego typu szkód. Warto bowiem wiedzieć, że ubezpieczalnie często zastrzegają w umowie, że ubezpieczenie od zalania obowiązuje tylko wówczas, gdy silnik był wyłączony. Ma to niejako uchronić firmy od wypłat odszkodowań spowodowanych niedostatecznym dbaniem kierowcy o auto, np. gdy wjeżdżają w głęboką kałużę.

 Gradobicie

Wraz z wahaniami pogody zdarzają się ekstremalne przypadki. Od kilku lat można zaobserwować na terenie Polski zwiększenie skrajnych sytuacji meteorologicznych. Grad wielkości kurzych jaj czy piłek tenisowych już nikogo nie zdziwi. Z powodu tak niekorzystnych warunków, jak i również niskich temperatur, bardzo często cierpią uprawy rolne, które w okresie letnim nie dają plonów. Na skutek gradu uszkodzeniu może ulec również samochód zaparkowany pod gołym niebem.  Firmy ubezpieczeniowe proponują wiele opcji polisy, jednak warto wiedzieć, że za szkody wyrządzone naszemu pojazdowi przez grad możemy otrzymać odszkodowanie tylko wówczas, jak nasze ubezpieczenie AC obejmuje takie zdarzenie.

Jeśli posiadasz mienie, które może odnieść straty na skutek niekorzystnej pogody, warto przemyśleć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Szczególnie, jeśli w Twojej okolicy istnieje potencjalne zagrożenie powodziowe. Jeśli nie amsz własnego garażu i parkujesz na zewnątrz, ubezpieczenie od gradobicia będzie dla Ciebie dodatkową gwarancją.

Warto zdecydować się na wykupienie Autocasco od wszystkich ryzyk, dzięki czemu żadne anomalie pogodowe oraz nieprzewidziane sytuacje Cię nie zaskoczą. Oczywiście i w tym przypadku należy zapoznać się z listą wyłączeń.

Na koniec polecamy tylko obejrzeć film, na którym przedstawiono gradobicie w Rybniku z 2013 roku – pomyślcie co mogłoby się stać z waszym samochodem pozostawionym w taką pogodę pod chmurką.

Pracuje w branży ubezpieczeniowej, interesuje się motoryzacją. Większość wolnego czasu spędza w garażu, ale nie przy samochodach, a przy perkusji.

07:08 | przez Tomek