Najnowsze porady

Porady Likwidacja Szkód

OLYMPUS DIGITAL CAMERADuża część polskich dróg otoczona jest lasami, przez co ryzyko wtargnięcia zwierzyny jest dużo wyższe niż mogłoby się wydawać. Przejeżdżając przez zalesione tereny zachować trzeba szczególną ostrożność, zwłaszcza nocą, kiedy światła reflektorów wywabiają sarny, dziki i inne zwierzęta. O wypadek nie trudno, ale uzyskanie zwrotu kosztów nie będzie łatwe.

Nawet najlepszemu kierowcy może zdarzyć się chwila nieuwagi na drodze. Takie rozproszenie może poskutkować poważnym wypadkiem z udziałem zwierzyny leśnej, która niespodziewanie spróbuje przebiec przez drogę. Zazwyczaj dochodzi wówczas do poważnego uszkodzenia pojazdu, ale pokrycie kosztów naprawy wcale nie musi należeć do ubezpieczyciela. Na zaistnienie możliwości pokrycia szkód wpływa wiele czynników. Pokrótce omówimy najważniejsze z nich.

Read More31 lipca 2015 00:39 - Posted by Tomek

Według danych Policji, każdego dnia w Polsce ma miejsce około setki wypadków drogowych. I choć podmioty zajmujące się likwidacją szkód wiedzą, jak postępować w takich przypadkach, to sprawcy czy ofiary wypadków często nie wiedzą, jak poradzić sobie z likwidacją szkody od A do Z.

Jak zatem, w tak stresującej sytuacji jaką jest stłuczka, kolizja czy inny wypadek drogowy, poradzić sobie ze zgłoszeniem i likwidacją szkody?

1. Zadbaj o zabezpieczenie miejsca zdarzenia

Jeśli uczestnicy wypadków nie doznali żadnych obrażeń, należy ustawić pojazdy w taki sposób, aby nie przeszkadzały innym uczestnikom ruchu. Pamiętajmy także o umieszczeniu trójkąta ostrzegawczego w odpowiednim miejscu, o włączeniu świateł awaryjnych oraz, jeśli są poszkodowani, o udzieleniu im pierwszej pomocy.

2. Zbierz niezbędne informacje

To, co jest potrzebne to dane osobowe uczestników zdarzenia i świadków. Dodatkowo, niezbędne będą informacje o pojazdach i o uszkodzeniach, które nastąpiły. Spisujemy także szczegółowy raport z wypadku: co się stało, kiedy, gdzie, kto brał udział. Na końcu wszystkie dokumenty podpisujemy. Co istotne, jeśli mamy pod ręką aparat lub telefon wyposażony w kamerę – zróbmy zdjęcia, gdyż mogą one ułatwić proces likwidacji szkód.

3. Zgłoś szkodę do ubezpieczyciela

Aby ubezpieczyciel mógł zainicjować zgłoszenie szkody powinniśmy mu przekazać następujące dane: numer polisy w zależności od szkody (AC lub OC), a także wszystkie informacje i dane osobowe obu stron, które zebraliśmy po wypadku.

4. Spotkaj się z rzeczoznawcą

Następnym krokiem jest spotkanie z rzeczoznawcą, który oceni skalę szkody. Po szczegółowych oględzinach, ekspert wyceni naszą szkodę. Rezultatem będzie możliwość odbioru odszkodowania lub, w zależności od preferencji, rozliczenie szkody przez serwis dokonujący napraw.

Read More18 września 2013 18:03 - Posted by Tomek