Najnowsze porady

Jak poradzić sobie z likwidacją szkody

Według danych Policji, każdego dnia w Polsce ma miejsce około setki wypadków drogowych. I choć podmioty zajmujące się likwidacją szkód wiedzą, jak postępować w takich przypadkach, to sprawcy czy ofiary wypadków często nie wiedzą, jak poradzić sobie z likwidacją szkody od A do Z.

Jak zatem, w tak stresującej sytuacji jaką jest stłuczka, kolizja czy inny wypadek drogowy, poradzić sobie ze zgłoszeniem i likwidacją szkody?

1. Zadbaj o zabezpieczenie miejsca zdarzenia

Jeśli uczestnicy wypadków nie doznali żadnych obrażeń, należy ustawić pojazdy w taki sposób, aby nie przeszkadzały innym uczestnikom ruchu. Pamiętajmy także o umieszczeniu trójkąta ostrzegawczego w odpowiednim miejscu, o włączeniu świateł awaryjnych oraz, jeśli są poszkodowani, o udzieleniu im pierwszej pomocy.

2. Zbierz niezbędne informacje

To, co jest potrzebne to dane osobowe uczestników zdarzenia i świadków. Dodatkowo, niezbędne będą informacje o pojazdach i o uszkodzeniach, które nastąpiły. Spisujemy także szczegółowy raport z wypadku: co się stało, kiedy, gdzie, kto brał udział. Na końcu wszystkie dokumenty podpisujemy. Co istotne, jeśli mamy pod ręką aparat lub telefon wyposażony w kamerę – zróbmy zdjęcia, gdyż mogą one ułatwić proces likwidacji szkód.

3. Zgłoś szkodę do ubezpieczyciela

Aby ubezpieczyciel mógł zainicjować zgłoszenie szkody powinniśmy mu przekazać następujące dane: numer polisy w zależności od szkody (AC lub OC), a także wszystkie informacje i dane osobowe obu stron, które zebraliśmy po wypadku.

4. Spotkaj się z rzeczoznawcą

Następnym krokiem jest spotkanie z rzeczoznawcą, który oceni skalę szkody. Po szczegółowych oględzinach, ekspert wyceni naszą szkodę. Rezultatem będzie możliwość odbioru odszkodowania lub, w zależności od preferencji, rozliczenie szkody przez serwis dokonujący napraw.

Pracuje w branży ubezpieczeniowej, interesuje się motoryzacją. Większość wolnego czasu spędza w garażu, ale nie przy samochodach, a przy perkusji.

18:03 | przez Tomek