Najnowsze porady

Czy wybór ubezpieczenia OC ma znaczenie?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy – ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 2003 roku reguluje także zakres ochrony i minimalną wysokość sumy ubezpieczenia. Narzucenie jej kształtu jest dla kierowców korzystne – każda oferta spełnia bowiem ich wymagania, a TU zmuszone są do konkurowania ze sobą niemal wyłącznie za pomocą ceny polisy. Czy jednak każde OC będzie takie samo?

Wartość dodana w ubezpieczeniu OC

Wielu kierowców uważa, że jakość obsługi (rozumiana m.in. jako szybkość wypłaty świadczeń, komunikacja z poszkodowanym etc.) nie ma w wypadku takiej polisy znaczenia – w końcu z jej definicji to nie oni będą stroną postępowania. Wybierają zatem najtańsze ubezpieczenie OC, kalkulator online stanowi jedyną wskazówkę – a opinie o samym TU są pomijane.

W ekstremalnych sytuacjach prowadzi to do nieprzyjemnych niespodzianek – kiedy na przykład ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczenia i poszkodowana osoba złoży pozew przeciwko właścicielowi polisy – jednak coraz częściej TU oferują posiadaczom OC wymierne i odczuwalne korzyści.

Ubezpieczenie OC, które chroni jego posiadacza

Jednym z ciekawszych rozwiązań, jakie pojawiły się na rynku w ostatnich latach jest oferowanie ubezpieczonym kierowcom kompleksową ochronę – także w sytuacji, w której to oni są stroną poszkodowaną w wypadku, a sprawca posiada polisę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jak to działa? Towarzystwo deklaruje likwidację szkody z własnych środków, a następnie samodzielne uzyskanie określonej kwoty od TU sprawcy.

Rozwiązuje to dwa wyjątkowo uciążliwe problemy:

  • Po pierwsze – ubezpieczony jest chroniony przed przewagą, jaką w ewentualnym konflikcie posiada TU.
  • Po drugie – świadczenie wypłacane jest bez zbędnych opóźnień, pozwalając na możliwie szybką likwidację szkody.

To proste z pozoru rozwiązanie diametralnie zmienia relacje między TU a ubezpieczonym – promowana jest tym samym nie tylko cena, ale i jakość obsługi.

Rozszerzone ubezpieczenie OC

Z uwagi na określony minimalny poziom ochrony i zażartą konkurencję cenową niektóre TU postanowiły walczyć o klienta w inny sposób – rozszerzając zakres ochrony i oferując dodatkowe ubezpieczenia. W ten sposób obok ofert „czystego” OC na rynku pojawiły się pakiety, łączące zarówno pełne i rozbudowane OC, AC czy NNW, jak i ich wybrane elementy. W zależności od potrzeb i zasobności portfela kierowca może na przykład zdecydować się na OC z pakietem chroniącym szyby i opony, podstawowym Assistance – oraz szereg innych rozwiązań.

Sytuacja taka jest korzystna dla świadomego i zaznajomionego z rynkiem kierowcy – ubezpieczenia oferowane w pakiecie są tańsze od nabywanych oddzielnie, a związanie się z jednym towarzystwem pozwala na uzyskanie atrakcyjnych zniżek także na inne ubezpieczenia (na przykład ubezpieczenie na życie czy ubezpieczenie mieszkania).

Pomysły ubezpieczycieli wykraczają daleko poza konkurowanie ceną – warto przejrzeć ich oferty, szczególnie, jeżeli jesteśmy zainteresowani czymś więcej niż wymuszoną usta

Pracuje w branży ubezpieczeniowej, interesuje się motoryzacją. Większość wolnego czasu spędza w garażu, ale nie przy samochodach, a przy perkusji.

09:38 | przez Tomek