Najnowsze porady

Czy można ubezpieczyć samochód od zamachów terrorystycznych?

Ostatnie natężenie zamachów terrorystycznych skłania nas do rozważań na temat bezpieczeństwa, zarówno naszego i naszych bliskich, jak i naszego majątku w postaci domu czy samochodu. Najwięksi ubezpieczyciele w swojej ofercie posiadają już ubezpieczenia dedykowane pojazdom w przypadku zamachów terrorystycznych. Jak wygląda sprawa tego typu polis na rynku towarzystw ubezpieczeniowych? 

Zamach terrorystyczny nie zawsze jest brany pod uwagę przez ubezpieczycieli

W razie zamachu terrorystycznego należy w pierwszej kolejności sięgnąć po OWU towarzystwa w którym została zawarta polisa autocasco. W rozdziale „wyłączenia odpowiedzialności” powinny znajdować się zapisy odnoszące się do szkód związanych z działaniami terrorystycznymi.

Nie wszyscy ubezpieczyciele w warunkach swoich ubezpieczeń uwzględniają takie okoliczności jak zamach terrorystyczny. Ci jednak (np. Link4), którzy biorą pod uwagę taką okoliczność, opisują ją bardzo szczegółowo. Należy dokładnie przeczytać Ogólne Warunku Ubezpieczenia, ponieważ może okazać się, że nasz ubezpieczyciel nie przewiduje rekompensaty za zniszczenie pojazdu, nawet w przypadku zamachu terrorystycznego.

Ubezpieczenie AC w niektórych rejonach może nie być respektowane

Wybierając ubezpieczyciela warto sprawdzić, czy w ramach wykupionej polisy oferuje on tzw. „klauzulę nieoczekiwanej wojny lub ataku terrorystycznego”. Niestety, w większości towarzystw ubezpieczeniowych obowiązuje okres 7 dni odpowiedzialności za poniesione szkody. Sama klauzula jest także ograniczona co do miejsc objętych ubezpieczeniem. Najczęściej polisa wyłączona jest z terenów, w których aktualnie dzieją się działania zbrojne lub w miejscach, gdzie ryzyko wystąpienia zamachu terrorystycznego jest szczególnie duże. Do takich krajów zaliczają się m. in.: Libia, Syria czy Afganistan. Wybierając się w tamte rejony, należy więc wcześniej skontaktować się z ubezpieczycielem i sprawdzić, na jaki zakres ochrony z jego strony możemy liczyć.

Kiedy ubezpieczyciel odmówi wypłacenia odszkodowania?

W przypadku, kiedy planujesz wyjazd za granicę mimo wyraźnych ostrzeżeń ze strony MSZ ( Ministerstwo Spraw Zagranicznych), musisz przedstawić swojemu ubezpieczycielowi plan dotyczący wyjazdu, aby mieć pewność, że będziesz mógł liczyć na jego ochronę w przypadku, kiedy świadomie narażasz siebie i swoje dobra na niebezpieczeństwo.

Pracuje w branży ubezpieczeniowej, interesuje się motoryzacją. Większość wolnego czasu spędza w garażu, ale nie przy samochodach, a przy perkusji.

23:54 | przez Tomek