Najnowsze porady

Bezpieczne podróżowanie samochodem z psem

RS4772_466240817W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na podróżowanie samochodem ze swoimi psami. Powody są różne: jedni nie chcą zostawiać obowiązku rodzinie czy znajomym, inni pragną spędzić urlop ze swoim pupilem. Co do właściwego przewożenia psa w samochodzie nie ma żadnych przepisów. Lektury o prawie ruchu drogowego nie podsuną nam odpowiedzi na to pytanie. Jedyne przepisy dotyczące przewożenia czworonoga w samochodzie mówią o tym, że zwierzę nie może ograniczać widoczności i ruchów kierowcy. Podstawowa rada policjantów w tej kwestii to unikanie przewożenia zwierząt na fotelu obok kierowcy, a tym bardziej na desce rozdzielczej. Zatem wszystkie inne reguły powinien podyktować nam własny, zdrowy rozsądek.

Wybierając się w podróż samochodem z psem, oprócz dokumentów takich jak ważne ubezpieczenie OC czy przegląd, należy zadbać również o dokumenty naszego pupila. Mają być to dokumenty, które są dowodem na to, iż pies należy do nas, jest zdrowy i zaszczepiony. W podróż zabierajmy więc zawsze aktualną książeczkę zdrowia psa, a w przypadku wyjazdu za granicę, również jego paszport.

Przewóz psa zależny jest od wielkości oraz typu auta. Najlepszym miejscem jest bagażnik samochodowy, w aucie typu kombi lub van. Wystarczy umieścić tam matę, która zapobiegnie ślizganiu się psa. Bagażnik ten powinien być odgrodzony od kabiny siatką ze sznurka lub metalową kratą, którą można zakupić np. w sklepach z artykułami dla zwierząt. Niedopuszczalne jest jednak przewożenie psów w bagażnikach aut typu sedan, gdyż zwierzę nie ma tam dostępu do świeżego powietrza.

W każdą podróż, nawet tę stosunkowo krótką, należy zabrać ze sobą psią miskę oraz butelkę z wodą. Jadąc w dalszą trasę powinno robić się postoje, co dwie – trzy godziny. Przy każdym takim postoju należy napoić pupila oraz pozwolić mu się załatwić. Pamiętajmy, że pies wysiadający z auta powinien mieć na sobie obrożę i smycz, co zapobiegnie zgubieniu się. Podróżujący z nami pies nie powinien przemieszczać się w trakcie jazdy, gdyż takie zachowanie wskutek ograniczenia widoczności lub przypadkowego wytrącenia kierownicy z rąk kierowcy, może doprowadzić do kolizji lub wypadku. Dobrym pomysłem są również pasy bezpieczeństwa oraz szelki samochodowe dla psa. Sprzedawane są one w różnych rozmiarach, aczkolwiek zapięcia są uniwersalne, pasują więc do wszystkich samochodów.

Pracuje w branży ubezpieczeniowej, interesuje się motoryzacją. Większość wolnego czasu spędza w garażu, ale nie przy samochodach, a przy perkusji.

11:57 | przez Tomek