Najnowsze porady

Auto Assistance – miły dodatek do ubezpieczenia

Blonde and broken carWbrew pozorom, Assistance nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym, jak ubezpieczenie OC. Często myśli się tak, gdyż w wielu towarzystwach jest dodawany jako integralna część polisy. Natomiast jest to dobrowolna ochrona, polegająca na pomocy drogowej po unieruchomieniu pojazdu.

Assistance Assistance’owi nierówny

I właśnie przez fakt, iż ubezpieczenie to nie jest obowiązkowe (innymi słowy: nie jest regulowane przez odpowiednie ustawy), bywa różne u poszczególnych ubezpieczycieli. Najczęściej obejmuje tylko bezpłatne holowanie w przypadku unieruchomienia pojazdu wskutek kolizji. Niektóre firmy do podstawowego Assistance dokładają jeszcze samochód zastępczy, najczęściej na okres trzech dni.

A co wówczas, gdy pojazd ulegnie awarii?

Jeżeli boimy się unieruchomienia pojazdu w trasie na skutek awarii (wg ubezpieczycieli tzw. „przyczyna wewnętrzna”), to należy wykupić rozszerzony wariant Assistance. Oczywiście opłacalność inwestycji zależy od wielu czynników. Samochody fabrycznie nowe mają często pakiet holowania zapewniony w ramach gwarancji. Ponadto niektóre marki statystycznie rzadziej ulegają awarii aniżeli pozostałe. Z drugiej strony gwarancja pomocy drogowej daje nam spokojny sen.

Oferta ASS – do wyboru, do koloru

Jeżeli już decydujemy się na Assistance, warto prócz ceny porównać limity zapewnionego holowania. Np. Aviva w swojej najszerszej opcji zapewnia nieograniczone holowania w całej Polsce. Pomoc także poza granicami kraju jest już standardem, lecz limity sięgają tu najczęściej 100-500 km. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, jak Liberty Ubezpieczenia czy AXA Direct są w stanie zapewnić również pomoc w przypadku awarii ogumienia, co jest szczególnie polecane kobietom. Koszt takiej zapewnionej usługi oscyluje w okolicach 10-20 zł w skali roku. Ponadto – zazwyczaj w ramach szerszych wariantów Assistance – towarzystwa zapewniają również pomoc w przypadku zatrzaśnięcia kluczyków, rozładowania akumulatora, czy zatankowania złego rodzaju paliwa. Za granicą mogą zapewnić bezpłatny nocleg i – jeżeli jest to konieczne – tłumacza i prawnika. Jeżeli komuś zależy na dobrym Assistance, to warto porównać oferty poszczególnych firm w internetowych porównywarkach, takich jak np. rankomat.pl.

Pracuje w branży ubezpieczeniowej, interesuje się motoryzacją. Większość wolnego czasu spędza w garażu, ale nie przy samochodach, a przy perkusji.

08:20 | przez Tomek